2017 Iowa State Fair Fly Tying Competition Roundup

2017 Iowa State Fair Fly Tying Competition by Larry Murphy

The fly tying competition was held at the 2017 Iowa State  Fair.  This competition has been developed and sponsored by the Hawkeye Fly Fishing Association (HFFA) with support of the Department of Natural Resources (DNR).  There were 13 entrants with 39 flies entered into the competition from across the state.  There were 2 in the junior division, 7 in the adult division, and 4 in the expert division.    There are four categories; dry flies, wet/nymph flies, streamer flies, and open.  There are 3 divisions (Expert, Adult and Junior).

This year’s judges were Dean Elder (Marshalltown), Larry Young (Des Moines) and James Barnhart (Des Moines).  The judges awarded three places for each category.  The judging took place at the State Fair on Wednesday, August 9th.  The awards were presented on the DNR stage on Saturday, August 12th.

The flies were on display in the DNR building on the fairgrounds during the entire fair.  On the first and second Saturday of the fair, HFFA provided a demonstration on the basics of fly fishing in Iowa.  There were nearly full attendance in the DNR Courtyard stage area for these demonstrations.

The results of the 2017 Fly Tying Competition are:

JUNIOR DIVISION

Dry Fly Category

1st Place Keelan Van Heiden Elk Hair Caddis Emerger Holland
       

Wet Fly/Nymph Category

1st Place Joss Van Heiden Blue Zebra Midge Holland
       
2nd Place Keelan Van Heiden Beadhead Prince Holland
       

Open Category

1st Place Keelan Van Heiden Foam Beetle Holland
 

   

ADULT DIVISION

Dry Fly Category

1st Place Larry Murphy Adams Ankeny
2nd Place Chris Niemand Midge Klinkhammer Urbandale
3rd Place Brad Peterson Grizzly Wulff Cedar Rapids
       

Wet Fly/Nymph Category

1st Place Chris Niemand Hotflash Scud Urbandale
2nd Place Chris Connors Pink Squirrel Davenport
3rd Place Brad Peterson Beadhead Pheasant Tail Cedar Rapids
       

Open Category

1st Place Brad Peterson PMX Cedar Rapids
2nd Place Chris Niemand Fievel goes Midwest Urbandale
3rd Place Larry Murphy Blue Dragonfly Ankeny
       

Streamer Category

1st Place Chris Niemand Baby Brown Urbandale
2nd Place Larry Murphy St. Croix Bugger Ankeny
3rd Place Justin Mark Wooly Bugger Winterset
       

EXPERT DIVISION

Dry Fly Category

1st Place Mark Smothers Renegade Peosta
2nd Place Mike Jacobs Lochsa Special Monticello
3rd Place Larry Niday Moose Mane Hex Knoxville
       

Wet Fly/Nymph Category

1st Place Mike Jacobs Half n Half Scud Monticello
2nd Place Mark Smothers Muskrat Peosta
3rd Place Larry Niday Kori Green Knoxville
       

Open Category

1st Place Larry Niday Silver Doctor Knoxville
2nd Place Kevin Slater KRSD Rose Des Moines
3rd Place Mark Smothers Professor Peosta
       

Streamer Category

1st Place Mark Smothers Silver Matuka Peosta
2nd Place Larry Niday Harlequin Streamer Knoxville
3rd Place Kevin Slater KRSD Rose Des Moines
Posted in .